Články

Husovo výročí 2015 – událost evropského významu

„Prosím vás, abyste se milovali, dobrých

násilím tlačiti nedali a pravdy každému přáli“.

Tento slavný Husův citát obdivuhodně rezonuje se současností a zároveň připomíná rok 2015. Letos uplyne 600 let od mučednické smrti Mistra Jana Husa.

Do příprav důstojného připomenutí této události evropského významu se zapojilo i město Tábor ve spolupráci s jihočeským krajem, Husitským muzeem, městem Kostnice, církvemi či občanskými spolky na české i německé straně.

V ohnisku zájmu bude v samotném Táboře řada akcí, z nichž ty nejvýznamnější si dovolím připomenout.  Na konci dubna to bude konference evropských protestantských muzeí „ Jan Hus v rozhovoru s evropskou reformací 16. století“. Na konci května se uskuteční v areálu Housova mlýna tradiční Husitské dny a 6. června bude otevřena velká výstava „Jan Hus 1415/2015“ v prostorách Husitského muzea.  Kulturním středobodem vlastního výročního dne bude koncert Smetanových filharmoniků, kteří přednesou na táborském náměstí cyklus symfonických básní B. Smetany Má vlast. Další den bude ve znamení muzikálu Kazatel. Ve duchu husovského výročí proběhnou i tradiční zářijová Táborská setkání. Připočtěme semináře, bohoslužby, panelové diskuze či veřejná čtení. Vše najdete na http://www.taborcz.eu/vismo/akce.asp?id_org=16470&id=6802. Vyberte si a přijeďte.

Považuji za svoji povinnost a čest přiložit svůj střípek úsilí do mozaiky akcí, které připomenou  českého reformátora. Souvislost s Táborem je zcela zřejmá a věhlas Jan Husa se unikátně dotkne i našeho města.

Ing. Jiří Fišer – starosta Tábora

Další články

Naši zastupitelé

Kontaktujte nás