Články

Kamarádi starostovi tleskali, kritici nevidí zdatnou náhradu

Proces odvolávání dvou táborských radních přivedl v pondělí do zasedací síně Tabačky nebývalé množství lidí, kteří na běžné jednání zastupitelů kroky neváží. Teď bylo třeba Kateřinu Bláhovou a Jiřího Fišera alespoň morálně podpořit.

V sále se hlasitě projevovali především mladší voliči, kteří bouchali do lavic nebo naopak tleskali. „Záleželo mi na tom, aby starostou zůstal Jiří Fišer. Nejen proto, že s ním sympatizuju, ale z mého pohledu by tenhle ne zrovna férový způsob odvolávání přinesl do města dobu temna,“ vysvětluje svou účast v sále například devětadvacetiletý živnostník Jan Čulík. Je přesvědčen, že změna uprostřed volebního období by Táboru nepřinesla nic dobrého.

Podobně usuzují i političtí matadoři, kteří současné komunální půtky sledují již jen zpovzdálí a klidu svého politického důchodu. Ti ale navíc nevidí žádnou personu, která by mohla kormidlo převzít.
„Nevidím mezi nimi nikoho, kdo by to dělal o něco líp než Jiří Fišer. Nebo alespoň nevím, že by se někdo o to hlásil. My jsme Jiřího Fišera nikdy moc nepodporovali, ale v současné chvíli nevidím nikoho jiného,“ vyjádřil se v tomto smyslu bývalý táborskýzastupitel, poslanec a europoslanec za ODS Jaroslav Zvěřina, jenž je dnes bezpartijní především respektovaným sexuologem.

Také hoteliér Jiří Jeníček, který má blízko ke koaličnímu ANO, je raději, že zůstalo při starém a radnici neopouští ani Jiří Fišer, ani Kateřina Bláhová z Tábora 2020.
„Kdyby byl teď, necelé dva roky před koncem vládnutí, odvolán, nebyla by to dobrá zpráva pro město. Teď tu totiž není jiná osobnost, která by lidi sjednocovala. Takový člověk tam dnes nesedí,“ zamířil Jiří Jeníček do řad současného sboru zastupitelů, kde sice vidí několik zkušených sólo hráčů, nikoli nadpolitickou a pracovitou personu.

Do Tabačky v pondělí odpoledne zavítali i přespolní, například spolumajitel skiareálu v Monínci Jaroslav Krejčí, jenž je zároveň předsedou správní rady Toulavy, do níž spadá i Tábor. Za sebou má i zkušenost z pozice starosty v Sedlci – Prčici.
„Tábor cítíme jako lídra Toulavy a velkého hráče této turistické oblasti, proto mne dění v Táboře zajímá. Snahy o odvolání starosty nepovažuju za nic tragického, ani nenormálního. Ale nikdy žádnému městu nepomohlo zapouzdřit se do svých problémů, vždy je potřeba si v té slupce udělat dírku a podívat se do okolí a také víckolem sebe,“ míní Jaroslav Krejčí a jako vhodnou terapii Táborským doporučuje právě Toulavu.

Jako u sousedů

O nějaký kilometr blíž je Jiřímu Fišerovi starosta sousedního Sezimova Ústí Martin Doležal. Držet palce mu pondělí nepřijel a sám dobře ví, jaké to je „sestřelit“ starostu. Před šesti lety vystřídal starostu Bedřich Beneše, jenž pod tlakem opozice rezignoval.
„Samozřejmě je dobře, že k odvolání Jiřího Fišera nedošlo. Považoval jsem to za hloupou hru a spíš takový exhibicionismus a možná test stability koalice, kdy se lépe než kdy předtím vyjevily charaktery a ukázalo se, na koho se starosta může spolehnout,“ podělil se o svůj pohled na kauzu pivních slavností Martin Doležal, o níž si myslí, že byla „dětinská“.
K pozorovatelům průběhu zastupitelstva se přiřadil také Pavel Klíma z Malšic, šéf oblastní TOP 09, která drží v táborském zastupitelstvu dvě opoziční křesla.

„Stoprocentně si myslím, že pivní slavnosti byly jen pseudoproblémem,“ říká s otevřeným dovětkem, že TOP 09 se v pondělí ukázala jako konstruktivní opoziční strana.
„Celé to byla věc koalice, my z tohoto byli vyřazení. Nemyslím ale, že to byl návrh jen pana Dědiče, kdyby neměl podporu z koalice, ten návrh by vůbec nepodal,“ domnívá se Pavel Klíma.

Autor: Alena Šatrová
Zdroj: http://taborsky.denik.cz/zpravy_region/kamaradi-starostovi-tleskali-kritici-nevidi-zdatnou-nahradu-20160223.html

Další články

Naši zastupitelé

Kontaktujte nás