Články

Naši podporovatelé

Ondřej Vetchý
výrazná herecká osobnost a morální autorita

 

Rozhovor s ing. Jiřím Fišerem

O.V. Je pozice starosty dobrý flek?
J.F. Jak kdy.

O.V.
Co třeba finančně? Když pominu oportunisty, kteří šli do politiky právě kvůli tomu, aby se napakovali, a ty, kteří vedeni dobrými úmysly podlehli svodům, jak si vylepšit finanční situaci a opustili své ideály, na politickém trhu zbývá už jenom jedna skupina. A to jsou lidé jako ty. Lidé, kteří se nedají koupit. Kolik si jako starosta vyděláš?
J.F.
Je to dané zákonem, tabulkami. Pro velikost města Tábora to dělá 41 tisíc čistého. Jako projektant jsem měl víc.

O.V. Co tě tedy vede k tomu, že máš potřebu to dělat dál? To tě ty 4 roky neodradily?
J.F. Je to čest, opravdu, neříkám to jako frázi. Dojde ti to až časem, kdy na jedné straně si přestaneš připadat důležitý, ale na druhé o to více rozumíš odpovědnosti té role a obsahu toho poslání. A především – Tábor je parádní město a tím pádem je to výzva.

O.V. A co tě vůbec tehdy motivovalo ke vstupu do politiky?
J.F. Pokud myslíš profesionální úvazek, pak zejména snaha o její rehabilitaci. Co si budeme povídat, osobu politika dnes lidé považují povětšinou za gaunera a mají k tomu nejrůznější důvody. Chci se tomu vzepřít a ukázat, že to jde dělat i normálně a slušně. V tomto volebním období nebyl žádný korupční skandál. A lidé si na to rychle zvykli. A proč ne, proč by to mělo být něco výjimečného? Má to tak být a jsem rád, že jsem tomu pomohl. Politika je v demokracii jediný způsob veřejné dohody, bez ní to nepůjde. Ale teď mne napadá, že v samém počátku po pádu totalitního režimu jsi byl pro mne motivací i ty!

O.V. Jak to?
J.F. Byl jsi v televizním rozhovoru na ulici, mladý talentovaný herec a říkal jsi, že pro úspěch rodící se mladé demokracie budeš dělat, co je třeba, klidně policajta. Bylo to tak, ne?

O.V. Ano, bylo. Dokonce jsem pak chodil na policejní školu pomáhat
svým kamarádům učit policisty tělocvik – sebeobranu.
J.F. No já vím, že jsi pekelně aktivní ve veřejném životě a taky pěkně nesmlouvavý…

O.V. To jen pokud jde o věci principiální. Jinak v každodenním životě se člověk musí naučit vyhodnotit, kdy je nezbytné kompromis udělat, protože jenom tak může prosadit dobrou myšlenku nebo záměr. A někdy bohužel musí podpořit i to nejmenší zlo z možných řešení. O tom je totiž politika.
J.F. Souhlasím. Víš, já jsem si před čtyřmi lety řekl, že tu práci budu dělat bez psychické závislosti na tom, že u toho musím být věčně. Dělal jsem to bez kalkulu a neřešil, jak dopadnou příští volby, zkrátka poměrně razantně a bez alibismu. Před rokem jsem se rozhodl do toho znovu jít, ale styl jsem nezměnil. Jak je to v tý písni Michaela Kocába…. Obraťme list, Ondro, jak se ti líbí Tábor?

O.V. Tábor je překrásné historické město s nádherným okolím a podle mého gusta velké tak akorát. Myslíš, že lidi dnes vůbec stojí o silné a vyhraněné osobnosti? Jak bys zhodnotil uplynulé volební období tvého starostování a jak budeš, v případě tvého zvolení, pokračovat v tom následujícím?
J.F. S dovolením uvedu konkrétní fakta, jakkoliv vím, že táborské reálie nemůžeš detailně znát. Díky koaliční spolupráci se snížilo zadlužení města a přitom se investovalo jako v předchozím období. Bylo více muziky za méně peněz díky dobrým cenám na trhu, ale také díky transparentním výběrovým řízením a zveřejňování všeho, včetně smluv na webu. Zcela zásadně se proměnilo druhé největší sídliště na Pražském předměstí. Upravily se prostory v centru s fontánami a veřejnými WC či kultivují Holečkovy sady. Lidem vrátila přírodě blízkou formou krásná zelená enkláva v Tismenickém údolí. Zvládli jsme obří akci Obnovy rybníka Jordán – vešli jsme se do rozpočtu i termínů a bez vady dopadla i dvouměsíční kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu. Ano, taky nás hodně věcí trápí – vysoká cena vody, doprava, bezdomovci či vyšší míra nezaměstnanosti. Hodně problémů jsme zdědili, ale to neznamená, že nejsou nyní naše. Jsou. V programu uvádíme řešení. Do budoucna bych rád dotáhl například výstavbu objektu sociálních služeb a domova pro seniory před nemocnicí, víceúčelovou sportovní halu a zejména strategické věci kolem dopravy. Taky marketing v nové průmyslové zóně – to souvisí s pracovními příležitostmi. A především – stále si musím hlídat férové jednání s lidmi, nezpychnout a umět říkat i věci nepříjemné.

O.V. Děkuju ti za povídání a držím ti palce.

Ondřej Vetchý


David Bor

významný představitel táborské atletiky

„Podporovat slušné a férové lidi je slušné a férové. A není důvod se za to stydět ani v politice. Proto tímto podporuji ve volbách i Jirku Fišera a přeji jemu a  politickému hnutí Tábor 2020 hodně štěstí a úspěchů v komunálních volbách 2014.

Jirko, nejprve Ti chci poděkovat za odvahu se dát na tuto nevděčnou cestu a za vše, co jsi nejen pro nás, ale i pro Tábor udělal. Vím, že to nebylo lehké období, proto Ti přeji, aby to další bylo již více radostné a za sebe budu rád, pokud se Ti podaří obhájit a hnutí Tábor 2020, kde mne na kandidátce těší velké množství slušných lidí, aby uspělo a mohlo pokračovat v započaté práci.“


PhDr. Lída Peřinová, Ph.D.

předsedkyně Mezinárodní společnosti Oskara Nedbala, muzikoložka, pedagožka a zpěvačka

„Podporuji Jiřího Fišera mimo jiné proto, že přeje kultuře, která nás kultivuje, a miluje hudbu, která nás spojuje.“


Martin Bína

cyklokrosový reprezentant

„Mám rád Tábor, Jirku Fišera osobně znám, je to pohodový chlap, takže mu určitě vyjadřuji plnou podporu!

Držím palce.“

Martin Bína


Jan Ruml

bývalý politik, disident a lidsko-právní aktivista

„Starostu Tábora Jiřího Fišera znám poměrně dlouho a myslím si, že dobře. Rozhodl jsem se, že jej podpořím v říjnových volbách do zastupitelstva. Zaprvé proto, že Tábor za posledních deset let zásluhou vlastních občanů neuvěřitelně ožil, a Jiří se svým hnutím Tábor 2020 jim k tomu vytvářel vhodné podmínky a zadruhé a především proto, že je čestným a slušným člověkem. A to se počítá. Z toho pramení má jistota, že se nepletu, která v mých očích váží mnohonásobně více než to, co jako starosta udělal či neudělal nebo co by ještě udělat mohl a měl.“
Jan Ruml
bývalý disident, bývalý ministr vnitra a senátor


MUDr. Jana Chocholová

primářka dětského oddělení Nemocnice v Táboře, místopředsedkyně představenstva Nemocnice Tábor, a.s.

„Podporuji Jiřího Fišera, protože je to slušný a rozumný člověk. Mimo jiné musím ze své funkce ve vedení nemocnice ocenit, jak za jeho starostování dobře fungovala spolupráce mezi radnicí a nemocnicí. Podařilo se zrealizovat v dřívějších letech nerealizovatelné a vlekoucí se projekty, a to ku prospěchu všech. Mám na mysli směnu pozemků mezi městem a nemocnicí nebo prodej nevyužívaného areálu před nemocnicí, kde by měl vzniknout  dům s pečovatelskou službou pro seniory.“


Jan Vacík

operní pěvec původem z Tábora, mj. v angažmá mnichovské opery a Národního divadla

„Je to 50 let – já chytal za Lokomotivu Tábor a Fíša plaval za táborskou Duklu. A již tehdy ho zdobila vytrvalost! Pár let na to jsme se potkali v kapele E14, a nějaký čas jsme hráli jen ve třech – tehdy jsem objevil jeho další důležitou vlastnost – spolehlivost!

Komunismus jsme brali jako nutné zlo. Oba nás pobuřovalo, že nemáme šanci bránit se, svobodu jsme měli snad jen o prázdninách. Třeba na vodě, kde jsem pochopil, že Fíša umí organizovat, a to s přehledem a v klidu. To je moc důležité při jednání s lidmi! Jsem přesvědčen, že za dobu Fíšova starostování se Tábor posunul, obzvláště v oblasti kulturně spolkové činnosti, o které si troufám hovořit – je to mé povolání. Zcela jistě bych dal Jirkovi


MUDr. Menberu Abera

provozovatel Indické restaurace Tandoor v Táboře

„Pana Havránka znám poměrně dlouho a můžu říct, že je to férový člověk, který drží své slovo, a je velice příjemné s ním spolupracovat.“

MUDr. Menberu Abera
provozovatel Indické restaurace Tandoor v Táboře


Vláďa Kostínek

známý jihočeský DJ

„Jirku Fišera znám velmi dlouho a vím, že je to slušný člověk, kterému mohu věřit, což je důvod, proč mu dávám hlas.“

Vladimír Kostínek


Richard F. Vlasák

nezávislý historik z Radimovic u Želče

„Nejsem táborský občan, ale chtěl bych jim být, abych mohl volit kandidátku s Jiřím Fišerem v čele. Jako někdejší politický komentátor dokážu oddělovat historii od legend, poznat politika s vizí a nohama na zemi.“

Mgr. Richard F. Vlasák – historik a novinář


Paul Batto jr.

bluesový zpěvák a kytarista evropského formátu zakotvený v Táboře


Petr Kukla

specialista financování neziskových organizací

„Proč podporuji politické hnutí Tábor 2020?

  • Je mi blízká snaha rozvíjet vlastní aktivitu občanů v nejrůznějších oblastech (sportovní, kulturní, sociální aktivity či podnikání)
  • Podporuji myšlenku města Tábora jako živoucího organizmu – barevného, hravého, chutného a inspirujícího města
  • Líbí se mi otevřenost hnutí Tábor 2020 veřejnosti, pořádání diskusních fór, snaha o získávání zpětné vazby k plánovaným i uskutečněným aktivitám
  • Osobně znám mnoho kandidátů hnutí Tábor 2020 do komunálních voleb 2014, jde vesměs o výrazné a aktivní osobnosti, u kterých obdivuji ochotu vkládat svůj čas a energii do veřejných témat a nezabývat se pouze svým životem.

Martin Máca

renomovaný řemeslník, zakázkový výrobce nábytku

Lidé jsou různí a v názorech se taky různí, aspoň není svět úplně Šedivý. Já podporuju Tábor 2020 a Jirku Fišera coby starostu. Podpora je důležitá, protože, když je někdo dobrej a férovej, tak ho né všichni maj rádi a mnozí ho chtěj srazit na kolena, protože mu závidí, jelikož toho sami nikdy nemůžou dosáhnout. A to může člověku sebrat hodně sil do další práce… a proto je dobře, že se Jirka rozhodl do toho jít znovu. Zkrátka, když je někdo jedinej a jinej takovej není, tak to prostě udělat „musí“.
Díky Jirko,
Martin Máca


Roman Dragoun

muzikant a skladatel


Ilona Olivová

asistentka

„Jiří Fišer je člověk na svém místě, velice si ho vážím pro jeho slušnost a férové jednání, a též díky němu se nám v našem městě dobře žije!“


Hnutí Jihočeši 2012


Muzeum hudby Tábor

 

To, co činíme nyní, činíme výjimečně. Až na výjimku Daniela Táchy, který kandiduje v Šanci pro obec v Heřmaničkách ve Středočeském kraji, se politice aktivně nevěnujeme. Nyní Vám však chceme říci, proč budeme v říjnových volbách znovu volit starostu Jiřího Fišera.

Víme, že v Táboře jako v mnoha jiných českých městech již v 90. letech Tábor ovládaly některé soukromé firmy prostřednictvím „svých“ politiků na radnici. Tyto firmy dostávaly od „svých“ politiků veřejné zakázky, z jejichž výtěžku pak „sponzorovaly“ „své“ a jejich strany. Provize a všimné do soukromých kapes nebyly ničím výjimečným. Skandály, kterých bylo za ty roky více než dost, se vždy zametly pod koberec.

Před čtyřmi roky přišel na radnici Jiří Fišer. Můžeme mít k němu výhrady, ale s jeho příchodem skončila éra výše popsaného. Samozřejmě, že i dnes není vše ideální, ale veřejné zakázky se soutěží v poctivých výběrových řízeních, na zakázky malého rozsahu se zavedly e-aukce, což také přispívá k transparentnosti v nakládání s městskými penězi.

Avšak tam, kde jde hlavně o peníze, se člověk, který odděluje veřejné peníze od privátních peněz, stane brzy nepohodlným. A právě zde je třeba hledat hlavní příčinu většiny současných ataků na Jiřího Fišera.

Jistě, k Jiřímu Fišerovi můžeme mít jednu a tisíce výhrad, podle našeho názoru je ale třeba mít stále na mysli, že ze všech současných kandidátů na táborského starostu je právě Jiří Fišer kandidátem zřejmě vůbec nejslušnějším a nejkvalitnějším.“
Tým Muzea hudby Tábor

Muzeum hudby Tábor volí Jiřího Fišera!

Další články

Naši zastupitelé

Kontaktujte nás